862/​13

Vilhelm Hammershøi (f. København 1864, d. sst. 1916)

"Landskabsstudie. Tidligt Foraar. I Forgrunden en bred, lysegrøn Mark. I Midten og tilvenstre en Gruppe Træer, som aftager i Størrelse henimod venstre. Lysegraa Himmel. 1909. Usigneret. Olie på lærred. 42×58.

Sophus Michaelis og Alfred Bramsens fortegnelse over Vilhelm Hammershøis malerier nr. 318.

Poul Vad, “Hammershøi”, 2003, s. 176–183, her gør forfatteren sig en del betragtninger over Hammershøi og hans forhold til landskabet.

Hammershøis landskabsmalerier er enestående for sin tid. Hans landskaber ligner ikke landskabsbilleder som er udført af hans samtidige som f.eks. Theodor Philipsen, Hans Smidth og L. A. Ring. Oftest maler han den kultiverede, ordnede natur som i nærværende maleri, med de nydeligt plantede træer. Bemærk i øvrigt hvor impulsivt Hammershøi har sat en masse små lyse penselsstrøg på himlen, der får den til at vibrere.

Hammershøi stillede sig vinkelret over for motivet. Vejen og her træerne i række orienterede sig mod rammekanterne. Hos andre af hans samtidige blev vejen typisk opfattet som en retning der søgte ind i motivet, som gav det dybde og gjorde det dynamisk.

Proveniens: Expeditionssekretær Einer Koch (1918).

Malerier, 1. marts 2016

Vur­dering

1.000.000–1.200.000 DKK

Hammerslag