2142/37
Jean Baptiste Greuze, stil, 19. årh.
Ung pige med mørkt hår iført en kjole prydet med roser. Betegnet J. B. Greuze. Olie på lærred. 42×34.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 679, 2000 nr. 122.
Enkelte retoucheringer. Mindre krakeleringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag