850/​72
Emilie Mundt: “Den Lille Ole med Paraplyen, Ham Kjender Alle Smaafolk i Byen”. Sign. E. Mundt 1894. Olie på lærred. 62×42.

Be­skriv­el­se

“Den Lille Ole med Paraplyen, Ham Kjender Alle Smaafolk i Byen”. Ole Lukøje holder sin paraply over et barn, så det drømmer dejlige historier hele natten. Sign. E. Mundt 1894. Olie på lærred. 62×42.

Udstillet: Charlottenborg 1894 nr. 312.

H. C. Andersens eventyr “Ole Lukøie” stammer fra 1842 og beretter bl.a., at Ole Lukøje har to paraplyer. Den ene med billeder på, som han sætter over de gode børn, så disse kan drømme de dejligste historier hele natten. Den anden uden motiver, som han sætter over de uartige børn, så de sover dårligt og intet har drømt, når de vågner om morgenen. Den smukkeste paraply er prydet med kineserier og holdes i eventyret over drengen Hjalmar. At dømme ud fra den lyslokkede, sovende dreng og den flotte kinesiske paraply i maleriet, har Emilie Mundt været direkte inspireret af eventyret. Som udstillingstitel til Charlottenborg har hun dog valgt de indledende strofer fra den kendte børnesang: “Den lille Ole med paraplyen” skrevet af Peter Lemche og Ole Jacobsen i 1873.

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Malerier og tegninger, 16. september 2014

Ældre malerier

Kunstner

Emilie Mundt (f. Sorø 1849, d. Frederiksberg 1922)

Vur­dering

30.000–40.000 kr.

Hammerslag

28.000 kr.