Jens Adolf Jerichau (f. Roskilde 1890, d. Paris 1916)
“Vej i Bandol”. Usign. Betegnet på bagsiden Jens Adolf Jerichau. Olie på pap. 53×63.
Litteratur: Troels Andersen nr. 136, gengivet side 191.
Behov for rensning. Mindre afskalninger og krakeleringer. Pappet har slået sig.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020
28 bud