2004/161
Sophus Vermehren (f. København 1866, d. Frederiksberg 1950)
Interiør med siddende model i lilla kimono. Sign. S. Vermehren. Olie på lærred monteret på lærred. 54×49.
Små sømhuller og mindre retoucheringer langs kant. Mindre krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
27 bud