Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
“Den spanske stol”. Et par armstole af massiv eg. Sæde og ryg udspændt med patineret cognacfarvet kernelæder. Model 2226. Formgivet 1958. Udført hos Fredericia Stolefabrik 1968, ene stol med etiket herfra. (2)
Litteratur: Arne Karlsen, “Møbler tegnet af Børge Mogensen”, ill. s. 84–85.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Skind med enkelte pletter.
Moderne kunst og design, 4. oktober 2016