2314/229
Tysk parykæske af bemalet spåntræ, låget dekoreret med brudepar i landskab samt inskription, sider med blomsterranker. 19. årh. H. 19. L. 46. B. 28.
Låget forstærket i den ene side. Flænge ved kanten af låget. Fremstår med alders- og brugsslitage. Revner i træet. Enkelte ormehuller. Slid på bemaling. Afslag på kant.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. april 2023
Vurdering
Hammerslag