2314/​229

Tysk parykæske af bemalet spåntræ, låget dekoreret med brudepar i landskab samt inskription, sider med blomsterranker. 19. årh. H. 19. L. 46. B. 28.

Låget forstærket i den ene side. Flænge ved kanten af låget. Fremstår med alders- og brugsslitage. Revner i træet. Enkelte ormehuller. Slid på bemaling. Afslag på kant.

Ældre malerier, møbler og varia, 3. april 2023

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.650 DKK

(Autobud) 1.650 DKK
1.600 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK