1317/1541
Unguentarium af klart glas i form af flad bund, høj tynd hals og sammenfoldet rand, konkav bund. Syrien/Cypern 2.-3. årh. H. 18 cm.
Erhvervet i 1950erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Irridiseret glas.
Varia, 25. april 2013
Vurdering
Hammerslag