2414/1199
Tre-radet perlehalskæde prydet med talrige Akoya kulturperler og ametystlås af 14 kt. guld prydet med cabochonslebet ametyst omkranset af talrige Akoya kulturperler. Lås B. 17 mm. Perlediam. 5–6 mm. L. 46 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Lås mangler fem perler.
Smykker og Fashion, 3. april 2024
Vurdering
Hammerslag