902/​280

Den Kejserlige Porcelainsfabrik 1881-1894

Russisk amforaformet vase af porcelæn, prydet med empire dekorationer i form af stiliseret bladværk og meanderbort i hvidt og guld på turkis grund, oval kartouche med grisaille forestillende Pan og Afrodite, sign. I. Kh. (med kyrilliske bogstaver). Stemplet mærke A III for Zar Alexander III af Rusland (1881–1894). Den Kejserlige Porcelainsfabrik, Skt. Petersborg. H. 31,5.

Proveniens: Erhvervet af smed og civillingeniør Karl Mathias Hassenkamm (f. Vejle 1889, d. Gentofte 1972), antagelig på Prins Valdemars af Danmarks dødsboauktion hos Sagførernes Auktioner 15. maj 1939, hvor han købte flere effekter. Denne vase er formodentlig den ene vase af katalog nr. 534 beskrevet som “To Vaser, lyseblaa og forg., dec. m. Medailloner med Amoriner”. Prins Valdemar af Danmark var lillebror til Kejserinde Dagmar. Herefter Karl Mathias Hassenkamms danske sønnesøn til idag.

Russisk kunst og antikviteter, 2. juni 2021

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK