2447/​851

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“Spørgsmålstegnet”, “P.H.-2/2”. Bordlampe med vippestel af bruneret messing, afbryderhus med gennemgående afbryderknap samt fatningshus af bakelit. Skærme af ravfarvet glas, skærmophæng med trådben, stemplet “Patented” og “PH-2”. Udført 1930'erne hos Louis Poulsen. H. 41.

Litteratur: “Tænd!”, beskrevet og ill. s. 184.

Alders og brugspatina, herunder ridser, mærker og anløbninger. Underskærm mangler. Mellemskærm med minimalt kanthak. Fatningshus med stramt bakelitgevind. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Fra i Lyngby
Vur­dering

25.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

959919 21.000 DKK
935449 20.000 DKK
900971 19.500 DKK
985494 19.000 DKK
165774 18.500 DKK
802930 18.000 DKK
959919 17.500 DKK
1106678 17.000 DKK