2141/791
Achille Castiglioni (f. Milano 1918, d. sst. 2002)
“Arco”. Gulvlampe med fod af marmor, buet arm af forkromet metal med udtræksfunktion. Udført hos Flos. H. 240.
Almindelig brugsslitage, herunder mindre ridser. Kanthak på marmorsokkel. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 12. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud