1439/511
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“The Chair”. Armstol af teak, sæde og kopstykke med spanskrørsflet. Udført og stemplet hos snedkermester Johannes Hansen.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Kopstykke med mindre defekter på flet.
Moderne kunst og design, 23. september 2014
Vurdering
Hammerslag