Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909)
“Septemberdag ved stranden”. Sign. Janus la Cour 1904. Olie på lærred. 95×163.
Rikard Magnussens fortegnelse over Janus la Cours malerier nr. 838.
Udstillet: Charlottenborg 1904 nr. 114.
Proveniens: Ernst Kallsen, Flensborg (1904).
Malerier og tegninger, 21. september 2021