1951/512
Poul Henningsen, m.fl (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-reservedele”. Stel-dele af patineret metal til pendler, bl.a. fatningsdel mrk. “PH-6 Patented”, stang med fatning, støvlåg samt baldakin. Udført hos Louis Poulsen. (8)
Brugsslitage. Ridser og mærker. Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 17. december 2019
Vurdering
Hammerslag