899/​1468

Peter Hvidt (f. København 1916, d. sst. 1986)

Sofabord med stel af cubamahogni, ovale ben med “sko” af messing. Top med profileret kant og plade af sort glas. Formgivet 1944. Udført 1940'erne hos snedkermester Ludvig Pontoppidan. H. 60. L. 120. B. 55.

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1944.

Meget god restaureret stand. En messingsko med revne. Sort glastop nyere udskiftet. Almindelig brugspatina, herunder nogle ridser og mærker.

Design, 10. december 2020

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag