1917/​1616

Puncheske af delvis forgyldt sølv med skaft af sort træ. Senere punslet med ejerinitialer og datering KR 1844 og BA 1939. Mester Jochum Carl Gorm Bisgaard, Horsens 1833–1872. Samt rokoko flødeske af sølv, laf indvendigt forgyldt, skaft graveret med rocailler. Punslet med ejerinitialerne LA KD samt HA. Mester Johan Henrich Kemerer, København 1781–1850. L. 41 og 17 cm. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Flødeske-laf med små indtryk.

Varia, 25. april 2019

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag