2031/709
Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
Bordlampe af patineret messing, let buet kegleformet skærm med kipled, stamme med greb af teak. Model B187. Udført hos Lyfa. H. 48.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Irret. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020
Vurdering
Hammerslag
28 bud