Peter Fallentin Rosing, m.fl. (f. Kangâmiut 1871, d. sst. 1938)
Fire figurer af udskåret kaskelot tand, bestående af tre fangere, den ene signeret PR Kangamiut, H. 10–12 cm, en isbjørn H. 9 cm samt hoved af hvalros. (5)
Proveniens: Erhvervet af Dagmar og Iver Iversen i 1913–14 på besøg i Grønland. Iver Iversen var på ekspedition sammen med Einer Mikkelsen på “Tomandsfærden” 1909–12. Herefter familie.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019