1346/​1614

Engelsk lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af sterlingsølv, hvid skive af med romertal og ydre 5-minutter arabertal, værk signeret Nichs London og nummereret 459, begge kasser mærket London 1780. 18. århs anden halvdel. Vægt ialt 112 gr. Kassediam. 48/55 mm.

Uret går, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Nøgle medfølger ikke.

Varia, 14. november 2013

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.200 DKK

2.200 DKK
(Autobud) 2.100 DKK
2.000 DKK
(Autobud) 1.650 DKK
1.600 DKK
1.500 DKK