2348/771
Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
“BO 72”. Armstol af teak. Sæde og ryg betrukket med sort skind. Udført hos Bovirke.
Litteratur: "Finn Juhl Memorial Exhibition, Japan 1990, s. 137. Dansk Kunsthåndværk nr. 12. 1951.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Reperation/afslag ved et armlæn. Restaureret. Skind med pletter, smuds og slitage.
Moderne kunst og design, 28. november 2023
Vurdering
Hammerslag