2348/​771

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

“BO 72”. Armstol af teak. Sæde og ryg betrukket med sort skind. Udført hos Bovirke.

Litteratur: "Finn Juhl Memorial Exhibition, Japan 1990, s. 137. Dansk Kunsthåndværk nr. 12. 1951.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Reperation/afslag ved et armlæn. Restaureret. Skind med pletter, smuds og slitage.

Moderne kunst og design, 28. november 2023

Vur­dering

18.000–20.000 DKK

Hammerslag

15.500 DKK

15.500 DKK
(Autobud) 15.000 DKK
14.500 DKK
14.000 DKK
13.500 DKK
13.000 DKK