2039/510
Le Corbusier (f. Chaux-de-Fonds 1887, d. Roquebrune-Cap-Martin 1965)
“LC 2”. Fritstående tre-personers sofa med stel af forkromet stål, løse hynder i sider, sæde og ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1929. Udført og stemplet hos Cassina. H. 69. L. 180. D. 74.
Stemplet serienummer: 105149
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Skind med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 22. september 2020
Vurdering
Hammerslag
24 bud