2436/84
Tre grønlandske figurer af udskåret fedtsten i form af fabeldyr og kvinde med krukke samt tupilak af udskåret rensdyrtak. Usigneret. 20. årh. H. 8,5–17. (4)
Ridser og mærker. Det ene fabeldyr med afslag på forpote.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. september 2024
Vurdering
Hammerslag