903/​106

C. A. Jensen (f. Bredsted ved Husum 1792, d. København 1870)

Portræt af maler, konservator og kunstsamler Peter Herman Rasmussen (1818–1889), mørkt hår, brunt skæg. Tilknappet sort frakke, blød flip, sort kravatte. Usigneret. Olie på lærred mon teret på lærred. 22,5×18,5.

Sigurd Schultz' fortegnelse over C. A. Jensens malerier nr. 395.

Litteratur: Sigurd Schultz, “C. A. Jensen”, 1932 omtalt 408–409, afb. s. 411. Sigurd Schultz omtaler nærværende maleri som et af de allerfineste småbilleder Jensen har udført. Han skriver bl.a. at “Jensen har foreviget P. Herman Rasmussens træk og lyse humør. Hans øjne er koldt blå og glasklare, men lågenes fremtrædende tegning gør dem smilende, og han har en morsom måde at løfte det venstre bryn en smule på. Karnationen er ualmindelig og kølig, med rødlige og guldokker toner, der er malede med fordreven pensel, så at formen får liv og saftighed og i skægget står vidunderlige strågule noter. Enestående er Jensens helt impressionistisk behandling af lyset. Det falder i lette solpletter, direkte hensat med små rappe strøg på karnationen”.

Proveniens: Organist R.C. Rasmussens samling, dennes auktion 1904 nr. 48 afb. planche II, række 4, nr. 1 fra højre. Fuldmægtig Emil Bangs samling, dennes auktion Winkel & Magnussen 161, 1934 nr. 166, afb. s. 27. Ingeniør Johan Petersens samling, auktion Winkel & Magnussen 180, 1935 nr. 49, afb. s. 19. Direktør Hans Tobiesens samling, dennes auktion Winkel & Magnussen II del, 1954 nr. 27, afb. s. 18.

Malerier og tegninger, 21. september 2021

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

75.000 DKK