2414/543
Marianne Brandt (f. 1893, d. 1983)
Tekande af sterlingsølv. Cirkulær form og kantet fodstykke. Hank og lågknop af ibenholt. Forsynet med tesi. Stemplet MB, Bauhaus, Handarbeit. Dessin 36. Udført hos Tecnolumen, Tyskland. Vægt 749 g. H. inkl. hank 17. L. 22,4.
Uvendigt med brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Lågets hank vipper en smule i monteringen.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
Vurdering
Hammerslag