2414/​543

Marianne Brandt (f. 1893, d. 1983)

Tekande af sterlingsølv. Cirkulær form og kantet fodstykke. Hank og lågknop af ibenholt. Forsynet med tesi. Stemplet MB, Bauhaus, Handarbeit. Dessin 36. Udført hos Tecnolumen, Tyskland. Vægt 749 g. H. inkl. hank 17. L. 22,4.

Uvendigt med brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Lågets hank vipper en smule i monteringen.

Moderne kunst og design, 2. april 2024

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

29.000 DKK

29.000 DKK
28.000 DKK
27.000 DKK
(Autobud) 26.000 DKK
26.000 DKK
(Autobud) 25.000 DKK
24.000 DKK
22.000 DKK