Emmy Thornam (f. Horsens 1852, d. København 1935)
Parti fra en å omkranset af blomstrende buske. Sign. E. Thornam. Olie på lærred. 42,5×52,5.
Enkelte meget minimale retoucheringer samt enkelte meget minimale krakeleringer.