2412/747
Piet Hein (f. 1905, d. 1996)
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
“Superellipse”. Spisebord med klemben af stål. Top af sortlakeret træ. Model B 413. Udført og mærket hos Fritz Hansen. H. 70. L. 180. B. 120.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre hak/afslag på lak.
Moderne kunst og design, 19. marts 2024
Vurdering
Hammerslag