861/​51

Christen Købke (f. København 1810, d. sst. 1848)

“Parti af Marina Piccola på Capri”. 1846. Usigneret. Olie på lærred. 82×121.

Emil Hannovers fortegnelse over Christen Købkes malerier nr. 158.

Mario Krohns fortegnelse over Christen Købkes malerier nr. 190 (her er den lidt senere replik fejlagtigt gengivet i stedet for det nærværende oprindelige maleri. Replikken ejes i dag af Schleswig-Holsteinische Landesmuseen, Schloss Gottorp).

Jørgen Folmers og Iben Froms fortegnelse over Christen Købkes malerier nr. 190, afbildet bind III, s. 151.

Udstillet: Kunstforeningen, “Malerier og Studier af Christen Schiellerup Købke”, 1884 nr. 96. Kunstforeningen, “Fortegnelse over Christen Købkes Malerier”, 1912 nr. 188. Kunstforeningen, “Christen Købke”, 1953 nr. 103. Statens Museum for Kunst, “Christen Købke 1810–1848”, 1996 nr. 190 omtalt side 18, 85, 94, 304, 327–329, afb. s. 328.

Litteratur: Omtalt i talrige bøger og tidskrifter bl. a. Anne-Birgitte Fonsmark, “Købke på Capri” i “Meddelelser fra Ny Carlsberg Glyptotek”, 39. årg., 1983 s. 76–98. Kasper Monrad, “Hverdagsbilleder. Dansk guldalder - kunstnerne og deres vilkår”, 1989, omtalt og afbildet s. 81. Henrik Bjerre, “Købke i knibe”, i Kunstmuseets Årsskrift, LXIII, 1990, s. 102–109. Hans Edvard Nørregård-Nielsen, “Christen Købke”, bind III, 1996, omtalt s. 152–154 og s. 186–188, afbildet s. 151. Kasper Monrad, “Dansk guldalder. Lyset, landskabet, hverdagslivet”, 2013, omtalt s. 102f.

Proveniens: Etatsråd I. S. Salomonsen. Fru Dina Salomonsen. Dennes barnebarn Inge Ryde (1961). Dennes efterkommere frem til i dag.

Maleriet er det i 1846 forkastede medlemsstykke til Kunstakademiet.

Malerier, 24. november 2015

Vur­dering

1.000.000–1.200.000 DKK

Hammerslag