903/​488

Martin Bigum (f. København 1966)

“Terrified Surgeons” fra serien “The Face of God”, 2003. Sign. på bagsiden Martin Bigum med titel og årstal. Olie på lærred. 190×135. Uindrammet.

Litteratur: Lionel Bovier (red): “Matin Bigum. The Face of God”, Zürich, 2006, gengivet i farver på omslaget samt side 17. Litteratur: Gengivet på kunstnerens hjemmeside, www.martinbigum.dk/The Face of God. Udstillet: Air de Paris, 2003. Udstillet: Martin Bigum separatudstilling, “The Face of God (2002–2006)”, Blondeau Fine Art Services, Geneve, 2006. Udstillet: “Martin Bigum”, ARKEN, Museum for Moderne Kunst, Ishøj, 2016–2017, kat. nr. 60. Proveniens: Urban Souriau samling, Paris.

Malerier, skulpturer og lydoptagelse med John Lennon, 28. september 2021

Vur­dering

125.000–150.000 DKK

Hammerslag

260.000 DKK