Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
“Safaristolen”. Et par lænestole med stel af ask, sæde, ryg og løse sædehynder med kanvas, stropper og armlæn af kernelæder. Udført hos Rud Rasmussens snedkerier. (2)
I 1933 tegnede professor Kaare Klint sin variation af “Safaristolen” med henblik på at skabe en let og samtidig transportabel hvilestol. Han lod sig inspirere af en engelsk officerstol, som han havde set i en rejsebog fra Afrika. Ved at konstruere en stol der let kunne skilles ad og samles uden brug af værktøj, fastholdt Klint stolens feltmæssige formål. Kilde: Rud. Rasmussen's Snedkerier. Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, afb. s. 26.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021