2426/​908

Josef Frank (f. Baden bei Wien 1885, d. Stockholm 1967)

Et par toarmede bordlamper af messing med buende arme. Forsynet med skærme klædt med sort stof. Model 2483. Udført og mærket hos Svenskt Tenn. H. ekskl. skærm og pære 20,5. B. ca. 28. (2)

Brugs- og alderpatina. Messing med ridser, mærker, irede områder og skævheder. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Den ene lampe med revnet messing ved den ene fatning. Trykknappe ikke ens, den ene revnet. En skrue mangler under bund.

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag