2104/​723

Gunnar Nylund, m.fl. (f. Paris 1904, d. 1997)

Fem dele stentøj, bestående af tre fade, en skål samt en vase. To små, cirkulære “Argenta” fad med lodrette sider og sølvglaserede motiver med hhv. geometriske mønster samt blomster, begge dekoreret med turkisgrøn glasur. Et større, cirkulært fad med mønster i relief, dekoreret med turkisblå og sort glasur. En skål i form af en blomst, dekoreret med mat, hvidgrå glasur. Vase med hvid, brunsort og grå glasur. Sign. hhv. Argenta 1003, I og 1003 I, H, Gustavsberg, Sweden. G. Nylund, 5093, Nymølle, Denmark. Nylund, 340, Rörstrand og G.N., Rörstrand, Sweden. H.13,5–20,5. (5)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Argenta-fad med blomstmotiv glasurkrakeleringer.

Moderne kunst og design, 26. januar 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag