Stor russisk Gudsmoderikon. Træpanel med forgyldt baggrund monteret med ritza og halo af rigt punslet og drevet sølv. Stemplet på kyrrilisk GP.M.(Pavel & Fyedor Markov, Moskva 1895–1917). Guardein Ivan Sergeievich Lebedkin, Moskva(1899–1908). Standard 84. 89×70,5.
Russisk kunst og ikoner, 9. juni 2017