1010/​386

William H.C. Soya (f. 1927, d. Lyngby 1994)

“- til +”. Sign. på bagsiden Soya 1966. Elektronisk relief med interaktivt lys. 66×83×15.

Udstillet: Kunsthallen Nikolaj, København, 1997. Proveniens: Galerie Hybler, Bredgade, København.

William Soya om værket i artiklen “Malerierne både lyser og giver lyde fra sig” af John Njor i Søndags-Aktuelt (udat.): “Det er et billede af den manglende kommunikation, som findes overalt, hvor man ikke kan få kontakt med hinanden. Lyset føres rundt i billedet, men de lyse felter får aldrig kontakt med de sorte, selv om der er temmelig mange kombinationer indbygget i mit billede. - Om det er den manglende kontakt mellem sorte og hvide? Nej ikke alene den. Også den manglende forståelse mellem gule og hvide, mellem lyshårede og rødhårede, mellem Dem og deres kone, mellem herrefolk og jøder. Alle slags mangel på kommunikation. Det er hovedproblemet. Jeg har med vilje ikke benyttet f.eks. mennesker, men firkanter. De er internationale, og de er ikke uniformerede (...)”. Artiklen medfølger.

Værket virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 9. marts 2010

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

24 bud

(Autobud) 4.200 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
3.000 DKK
(Autobud) 2.800 DKK
2.700 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
2.100 DKK
(Autobud) 2.000 DKK
2.000 DKK
1.700 DKK
(Autobud) 1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK
(Autobud) 1.450 DKK
1.400 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK