2048/​844

Georg Jensen, m.fl. (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)

Frantz Hingelberg, m.fl.

“Kugle” flaskebakke, et par snapseglas samt en lommelærke af sterlingsølv. (4)

Bestående af:

Georg Jensen: “Kugle”. Flaskebakke af sterlingsølv med hamret overflade. Georg Jensen 1945–1977. Dessin 210H. Vægt 130 g. Diam. 15,2.

Frantz Hingelberg: Et par snapsebægre af sterlingsølv med forgyldt inderside. Udført og stemplet hos Frantz Hingelberg, Aarhus. Samlet vægt 109 g. H. 12.

Lommelærke af sterlingsølv med glat korpus. Stemplet Sterling 925. Vægt 177 g. H. 14,4.

Alders- og brugspatina herunder nogle overfladeridser og mærker. Flaskebakke med bule omtrent på midten samt med enkelte mørke skjolder. Begge snapsebægre med små sorte overfladepletter indvendigt, ene bæger med lille bule på øverste kant.

Moderne kunst og design, 24. november 2020

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

3.800 DKK

(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
3.000 DKK
2.000 DKK