David Hockney (f. Bradford, Yorkshire 1937)
“My Mother Sleeping”, L. A. dec. 1982. Sign. David Hockney # 17. Udført i en edition på 20 eksemplarer. Fotocollage. Lysmål 57,5×57,5.
Bemærk at værket fremstår med falmede farver.
Proveniens: Gallery One, Toronto, Canada (label på bagsiden). Proveniens: Corkin Shopland Gallery, Toronto, Canada (label på bagsiden). Proveniens: Meyerovich Gallery, San Francisco, U.S.A. (certifikat herfra medfølger). Proveniens: Privatsamling, Sverige.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 17. juni 2020