Helmuth Dirckinck-Holmfeld (f. Schwarzenbeck 1835, d. Seattle 1912)
To søstre på en bænk i en skovlysning. Sign. monogram 1880. Olie på lærred. 66×52.
Antagelig udstillet: Charlottenborg 1883, nr. 92 med titlen: To Sødskende. Portrætgruppe.
Enkelte minimale afskalninger og retoucheringer. Lærred bør strammes let op.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. januar 2022