Julius Exner (f. København 1825, d. sst. 1910)
“En Brevskrivende Pige fra Fanø”. Sign. J. Exner 1887. 70×54.
Udstillet: Charlottenborg 1887 nr. 96. Omtalt og afbildet: Herman Madsen, “200 danske malere og deres værker”, København 1946, bd. I, s. 243 fig. 3 (her dog med forkert datering). Proveniens: Lensgreve Knuth til Knuthenborg.
Udsøgte malerier, 8. december 2004