900/​14

Anders Lunde (f. København 1809, d. sst. 1886)

Købt af Nationalmuseum i Stockholm i marts 2021.

Parti fra Civita Castellana med udsigt over den gamle Ponte Clementino til den muromkransede by. I baggrunden bjerge. Sign. ALunde (sammenskrevet) Civita Castellana 1845. Olie på papir monteret på lærred. 40×54.

Proveniens: Erhvervet af kunsthandler og medejer af Winkel & Magnussen, Hans Hvenegaard (1877–1939), og herefter nedarvet i familien.

Civita Castellana er en befæstet bjergby ca. 65 km nord for Rom.

Anders Lunde opholdt sig i 1842–47 i Italien. Fra slutningen af 1830'erne helligede han sig landskabs-maleriet og de fleste af hans italienske landskaber er - ligesom dette - detaljerede naturstudier omhyggeligt udførte på stedet på papir.

NB! Proveniens rettet d. 4. marts 2021.

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

130.000 DKK