Maria Viktor (f. København 1932)
Alfred Klitgaard (f. Århus 1926, d. 2005)
To skrin og en cigaræske af riopalisander. Stemplet Klitgaard, Denmark. Låg dekoreret med polykrom emalje. Sign. monogram for Maria Viktor. Skrin: H. hhv. 5,7 og 7,2. B. hhv. 15 og 27. L. hhv. 30 og 37,3. Cigaræske: H. 12,2. B. 10,3. D. 5,6. (3)
To originale opbevaringskasser af karton medfølger.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Original stand. Cigaræske med brugs- og alderspatina, herunder enkelte ridser, mærker og tørrevner. Finérdefekt indvendigt på hængsel.
Moderne kunst og design, 30. juli 2024
14 bud