Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
“Christiansborg”. Ringkrone med stel af messing, forsynet med syv blus monterede med skærme af opalglas. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 88.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Senere uoriginal wireophæng. Ledningen er klippet. En omløber med defekt. Fire skærme med kanthak. En skærm med større revne. Fire skærme af blank opalglas og tre skærme af mat opalglas. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 9. marts 2021