899/​36

Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

“To unge piger, der tale med Beskueren”. Sign. Michael Ancher 1879. Olie på lærred. 95×95.

Udstillet: Charlottenborg 1879 nr. 9.

Proveniens: Givet i gave af Michael Ancher til vennen maleren Johannes Boesen og dennes hustru Kunigunde Mathea Thalia Zoega ved deres bryllup d. 10. oktober i 1883. Herefter nedarvet i familien frem til i dag.

Elisabeth Fabritius, “Anna og Michael Ancher. Breve og fotografier”, 2018 bd I.

Den 22.3. 1879 drog Michael til København med de 3 malerier, der skulle udstilles i Kunstforeningen, som var: “Fiskepiger, der en Sommeraften ere samlede på Sladrebakken. Motiv fra Skagen”; “Drengene holde Maaltid; Maden er endnu lidt for varm. Motiv fra Skagen” og nærværende maleri “To unge Piger”, (s. 266 og 268 og breve nr. 175 og 176).

Ancher rejste ikke alene, Annas bror John Brøndum var også med. Turen foregik med åben postvogn 20 km langs stranden til Frederikshavn og så videre med dampskib til København.

24.3. 1879 skrev Michael igen til sin “Kjæreste sødeste Bomseknop” og nævnte, at nu blev de tre malerier hentet“...Drengene tænker jeg gaae som varmt Brød. De store Piger kommer ogsaa med; skjöndt dem er jeg lidt bange for...”.(s. 271, brev nr. 177).

29.4.1879 besøger Michael igen udstillingen og skriver til sin “Kjæreste Bedste Knup”: Drengene staa mindst godt; de to Piger bedst, ja der er Noget i dem som hører til det Allerbedste paa hele udstillingen, de gjøre stor Lykke baade hos Folk og malere". (s. 276 brev. nr. 181).

Pigerne blev desværre ikke solgt ved den lejlighed.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 1. december 2020

Vur­dering

400.000–500.000 DKK

Hammerslag

360.000 DKK