2009/​211

Vandringsmand af patineret bronze. Japan, Meiji 1868–1912. H. 18/21 cm.

Oprindelig havde figuren antagelig en frugt i venstre hånd - afknækket. 18/12: slitage, ridser, støbefejl, hul øverst på hoved.

Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag