2447/162
Samling diverse middelalder effekter bestående af aspergillum hovede af bronze, chrismatorium af bronze, tre Limoge ornamenter i form af personer, kors af træ udført af ben, greb af træ, fingerring af bronze samt gotisk skakbrik? af tand i form af biskop. 13–16. årh.
Derudover medfølger historicisme lysestage i form af løve.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Vurdering