2347/965
Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)
“Trinidad”. Sæt på seks stole af med ben af stål. ortlakeret træ. Ryg og sæde af sortlakeret træ. Sæde betrukket med sort alcantar. Model 3296. Formgivet 1993. Udført og mærket hos Fredericia Furniture. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Sæde med pletter og smuds. Trykmærker.
Moderne kunst og design, 21. november 2023
Vurdering
Hammerslag
15 bud