2142/784
Kurt Østervig (f. 1912, d. 1986)
Tre-personers sofa med stel af patineret eg. Sæde samt ryg betrukket med stribet uld. Formgivet 1954. Udført hos K.P. Møbler. H. 74. L. 154. D. 70.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Nypolstret.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag