1343/736
Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)
Vase samt rektangulær blomsterkrukke af lertøj. Rektangulær urtepotteskjuler modelleret med bølgende mønster, dekoreret med hvid/sort glasur. Sign. HAK. H. 10,5. B. 10,5. L. 40,5. Høj, firsidet vase dekoreret med grøn/sort glasur. Sign. HAK. H. 31,5. (2)
Enkelte små afslag langs kanter. Alders- og brugspatina.
Moderne kunst og design, 22. oktober 2013
Vurdering
Hammerslag
23 bud