Jørgen Haugen Sørensen (f. København 1934, d. Pietrasanta, Italien 2021)
“Cipela i Carapa”, 1974. Sign. monogram. Bronze. H. 30, B. 26, D. 35.
Udstillet: “Carl-Henning Pedersen og Jørgen Haugen Sørensen”, Charlottenborg, København, 1993, kat. nr. 34. Udstillet: “Jørgen Haugen Sørensen: Skulpturer”, Esbjerg Kunstmuseum, 1998–1999. Proveniens: Dansk privatsamling.
Malerier, skulpturer og grafik, 9. juni 2021