2443/​137

Bøhmisk prismekrone med stel af forgyldt metal, behængt med prismer, bundskål af slebet rødt glas, otte lysarme monteret til el. Ca. 1890. H. 125. Diam. 88.

Proveniens: Valdemars Slot, Tåsinge. Lysekronen har hængt i “Vestindiske Stue” (se oversigtsplanen: inv. nr. VS 06.

Der garanteres ikke for funktionaliteten. Almindelig brugsslitage. Ny transport kasse af træ medfølger.

I Lyngby
Vur­dering

6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?